Zašto je dojenje važno za dete?
Kada beba dođe na svet, nakon što je čitavih devet meseci provela u majčinom stomaku, potrebno joj je da se oseća sigurno.
Prva od stvari koja joj pruža sigurnost jeste nezamenjljivi kontakt, poznatiji kao dodir koža na kožu. Uz njega, podjednako važno je i samo majčino mleko.
Međutim, i dalje postoje pojedine nedoumice oko ovako važne teme. U današnje vreme se često vodi polemika oko toga da li je toliko bitno dojiti bebu, kao i kada je optimalan period da se sa dojenjem prekine.
U nastavku saznajte sve što vas je zanimalo kada je dojenje i hranjenje u pitanju, kao i zbog čega je toliko bitno da beba sisa.
Hranljive vrednosti majčinog mleka
Majčino mleko je prva i najbolja hrana za novorođenče. Ono detetu pruža optimalnu kombinaciju hranljivih sastojaka, antitela i enzima koji podržavaju rast i razvoj.
Međutim, dojenje ne možemo da posmatramo samo kroz prizmu ishrane. Dojenje predstavlja i ključni faktor kada su u pitanju:
- Izgradnja imuniteta
- Emocionalna povezanost
- Dugoročno zdravlje deteta
Majčino mleko je jedinstvenog sastava. Čine ga kombinacija proteina, masti, ugljenih hidrata, vitamina i minerala, a koji su savršeno izbalansirani i prilagođeni potrebama deteta.
Kolostrum, prvo mleko koje majka proizvodi u prvih nekoliko dana nakon porođaja, bogato je antitelima i imunološkim faktorima koji štite novorođenče od infekcija.
Iako kolostruma ima malo, on prvih dana bebinog života zadovoljava potrebe za hranom u potpunosti. Kako se laktacija razvija, mleko se menja kako bi zadovoljilo rastuće nutritivne potrebe deteta.
Dojenje i razvoj imuniteta
Jedna od najvažnijih prednosti dojenja je jačanje imunog sistema bebe. Majčino mleko sadrži imunoglobuline, leukocite i probiotike koji pomažu u zaštiti od virusa, bakterija i alergija.
Studije pokazuju da dojena deca imaju manji rizik od respiratornih infekcija, gastroenteritisa, upale uha i drugih bolesti.
Psihološki i emocionalni značaj dojenja
Dojenje nije samo fiziološki proces – ono pomaže da se formira sigurna emocionalna veza između majke i deteta.
Kontakt koža na kožu tokom dojenja smanjuje nivo stresa kod bebe i podstiče lučenje hormona oksitocina kod majke, što dodatno dovodi do toga da se beba oseti smireno, sigurno i povezano sa majkom.
Uticaj dojenja na zdravlje bebe
Iako ponekad izgleda kao čitava večnost i mislite kako nemate svoj život, verujte, period dojenja će da prođe dok trepnete. U slučaju da nekad morate duže da se razdvojite, odličan izbor su pumpe za izmuzavanje. Ako imate mogućnost da dojite svoje dete, budite ponosne na sebe. Uz to, bebi ćete pružiti nešto zaista neprocenjivo.
Dugoročne koristi dojenja se ne završavaju u detinjstvu. Razna istraživanja pokazuju da dojena deca imaju manji rizik od gojaznosti, dijabetesa tipa 2 i autoimunih bolesti kasnije tokom života.
Takođe, dojenje se pozitivno odražava i na zdravlje dojilja. Tako, kod majki koje se odluče da svojim mlekom hrane bebu, smanjuje se rizik od raka dojke i jajnika, osteoporoze i postporođajne depresije.
Koliko dugo je preporučeno dojiti bebu?
Pomalo škakljivo pitanje na koje ne može da se da jedinstveni odgovor. Ako se prate smernice medicinske struke, svetska zdravstvena organizacija (SZO) i UNICEF preporučuju isključivo dojenje prvih šest meseci života.
Posle toga se u bebin jelovnik postepeno uvodi čvrsta hrana uz nastavak dojenja, sve do druge godine ili duže, ukoliko to majka i dete žele.
Kao što možete da vidite, dojenje pruža mnogobrojne benefite za bebu. Ne postoji bitnija stvar koju možete da učinite za svoje dete. Nemojte olako da odustajete od dojenja ili mislite kako vi ne možete. Slušajte svoju intuiciju i, ako je potrebno, potražite pomoć savetnika za dojenje.
I ne zaboravite Dojenje je mnogo više od same ishrane – to je proces koji podržava zdravlje, razvoj i emocionalnu sigurnost deteta.
Majčino mleko pruža optimalnu zaštitu od bolesti, jača imuni sistem i doprinosi dugoročnom zdravlju deteta i majke.
Bez obzira na individualne okolnosti, svaka majka koja ima mogućnost da doji svoje dete pruža mu najbolji mogući početak života upravo na ovaj način.
Dojite svoje dete koliko želite i koliko mislite da je potrebno. Ne obazirite se na tuđe komentare i uživajte u ovom predivnom periodu života sa svojom bebom u trenucima maženja, hranjenja i neopisive bliskosti.
Komentari(0) Napiši komentar