Savršen osmeh za vaš poseban dan: Sve što treba da znate o kompozitnim fasetama
Kad pričamo o savršenom izgledu za venčanje, mnogi odmah pomisle na šminku. Ipak, jednako je važno brinuti o zdravlju zuba i lepoti osmeha. Kad imamo probleme u ustima, postaje jasno koliko je važno imati zdrave zube.
Ako tražite način da očuvate oralno zdravlje i postignete lep osmeh bez velikih troškova, dobre vesti su da kompozitne fasete mogu biti odlično rešenje. Napravljene su od materijala sličnog onom za bele plombe i predstavljaju odličan temelj za blistav osmeh kao iz Holivuda.
U nastavku ćemo detaljno razmotriti šta su kompozitne fasete, kako se postavljaju i kako da ih održavate da traju dugo, čak i nakon što stanete na ludi kamen.
Šta su kompozitne fasete?
Kompozitne fasete, poznate i kao viniri za zube, su tanke ljuske izrađene od kompozitnih materijala koji kombinuju plastiku i keramičke čestice. Ovi materijali se nanose direktno na površinu zuba kako bi poboljšali njihov izgled.
Zahvaljujući tome što se savršeno stapaju s prirodnom bojom zuba, ove fasete za zube su izuzetno uspešne u prikrivanju različitih estetskih nedostataka kao što su promene boje, sitne pukotine ili manje nepravilnosti u položaju i obliku zuba.
Kao pristupačna i privlačna opcija za unapređenje osmeha, kompozitni viniri su postali popularan izbor za one koji žele da postignu prirodan i estetski zadovoljavajući izgled svojih zuba.
Prednosti kompozitnih faseta za savršen izgled zuba
Kompozitne fasete su odličan način da unapredite izgled svog osmeha. Nanose se u veoma tankom sloju na zube, čija debljina varira od 0,1 do 0,8 milimetara.
Ove fasete su naročito korisne za prednje zube, gde je estetski izgled posebno važan. Pomažu vam da izjednačite boju zuba ili postignete svetliji osmeh. Međutim, pre nego što ih postavite, važno je da vaši zubi budu zdravi i da su svi problemi rešeni.
Kompozitne fasete se koriste u različitim situacijama, kao što su:
- Ispravljanje razmaka između zuba, čime se postiže ravnomerniji i skladniji osmeh.
- Korekcija manjih nepravilnosti u položaju prednjih zuba.
- Promena boje zuba uzrokovana povredama ili prethodnim tretmanima, vraćajući im prirodnu nijansu ili željenu boju.
- Modifikacija oblika ili dužine zuba, što je posebno korisno za one koji žele da unaprede izgled svog osmeha bez složenih procedura.
U osnovi, kompozitne fasete nude brzu i jednostavnu promenu zubnog niza, bez potrebe za složenim tretmanima. Savršene su za sve koji žele da osveže svoj osmeh, isprave male nepravilnosti ili jednostavno žele da im zubi zablistaju na nov način.
Šta uključuje postavljanje kompozitnih faseta?
Nakon što stomatolog proceni da li ste dobar kandidat za kompozitne fasete, prvi korak je izbor nijanse kompozitnog materijala koji najbolje odgovara prirodnoj boji zuba.
Posle toga sledi blaga i neinvazivna priprema površine zuba za fasetu, obično u veoma tankom sloju. Stomatolog pažljivo postavlja kompozitnu fasetu na zdrav zub ili na zub koji je već lečen, ili eventualno obavlja minimalno brušenje, koje je potpuno bezbolno.
Procedura se kasnije nastavlja slično kao pri postavljanju belih plomb. Prvo se nanosi tanak sloj vezivnog materijala, a potom se koristi kompozitni materijal. Na kraju, sledi završno oblikovanje i poliranje zuba.
Izrada faseta za zube obično traje duže u poređenju sa postavljanjem plombe na bočne zube, jer se posebna pažnja posvećuje preciznom usklađivanju boje i estetskim detaljima.
Kompozitne ili keramičke fasete?
Kompozitne i keramičke fasete nude različite mogućnosti za unapređenje izgleda zuba. Iako obe vrste mogu drastično promeniti vaš osmeh, svaka ima svoje specifične karakteristike i zahteve u pogledu trajanja.
Kompozitne fasete pružaju brzo rešenje i često se mogu postaviti u toku jednog dana, tako da možete da ih postavite pre nego što pošaljete pozivnice za venčanje. Mada su veoma praktične, njihov vek trajanja je ograničen na oko pet godina i mogu vremenom da promene boju.
S druge strane, keramičke fasete zahtevaju više vremena za pripremu i detaljnije brušenje zuba, ali nude dugotrajnije i estetski superiornije rešenje. Njihov vek trajanja je otprilike deset godina, a otporne su na promene boje i vizuelno su vrlo privlačne.
Bez obzira na to koju opciju izaberete, važno je da izbegavate grickanje tvrdih predmeta i konzumiranje napitaka ili hrane ekstremnih temperatura (kao što su vruć čaj i hladan sok), jer to može da ih ošteti. Redovna higijena zuba je izuzetno važna za dugotrajan i uspešan rezultat bilo koje od ovih vrsta faseta.
Kako da očuvate i negujete kompozitne fasete
Kad je u pitanju briga o kompozitnim fasetama, treba se ponašati slično kao kada održavate prirodne zube. Redovno pranje zuba, korišćenje zubnog konca ili oralnog irigatora (poznatog i kao tuš za zube) su osnovni koraci.
Takođe, važno je da odlazite kod stomatologa barem dva puta godišnje. Tada obavite rutinski pregled i profesionalno čišćenje zuba, uz uklanjanje zubnog kamenca ako je potrebno. Tokom ovih poseta, možete obaviti dodatno poliranje kompozitnih faseta da biste očuvali njihov sjaj.
Ako imate problem sa bruksizmom, odnosno stiskanjem ili škrgutanjem zuba u snu, preporučuje se da nakon postavljanja kompozitnih faseta koristite specijalnu zaštitnu foliju. Ona će vam pomoći da zaštitite fasete od mogućih oštećenja tokom noći.
Komentari(0) Napiši komentar